Elektrikli Otomobiller Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar I AutoClub

Otomobiller ve Araçlar

AutoClub'da bu akşam elektrikli otomobiller konusundaki engin deneyimi ile otomotiv sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Yalçın Arsan'ı konuk ediyoruz.
Turgut Yüksekdağ, Halit Bolkan ve Çınar Noyan'ın da katılacağı programda elektrikli otomobiller konusunda yanıtsız soru kalmayacak.
Henüz aramıza katılmadıysanız şimdi ABONE OL butonuna basabilir, sevdiklerinizle paylaşabilir veya eklemek istediğiniz konuları yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.
AutoClub - Otomobil Tutkunlarının Buluşma Noktası
autoclub.com.tr
AutoClubTR
AutoClubTR
AutoClubTR

YORUMLAR

 • AutoClub
  AutoClub4 aylar önce

  Canlı yayın tarihleri ve programlar ile ilgili detaylar için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz; Turgut Yüksekdağ Instagram: instagram.com/tyuksekdag/ Turgut Yüksekdağ Twitter: twitter.com/turgutyuksekdag Halit Bolkan Instagram: instagram.com/halitbolkan/ Halit Bolkan Twitter: twitter.com/hbolkan

 • Ignacio Jasper

  Ignacio Jasper

  5 saatler önce

  Dunno if anyone gives a shit but I just hacked my girlfriends Instagram password by using Instaportal. You can find it by Googling for InstaPortal account hack if you wanna try it yourself

 • ERGİN ŞAHİN
  ERGİN ŞAHİN2 aylar önce

  Elektrikli araçların günümüzde tekrar revaçta olmasının en büyük nedeni teknolojinin ulaştığı noktanın buna izin vermesidir. Elektrikli motorların güç ve tork değerlerinin geniş devir aralığına yayılması ve verimlerinin ( %98 e kadar) artması, süperkapasitör,lityum iyon pil gibi depolama birimlerinin daha yüksek güç yoğunluğunda üretilebilmesi, yarıiletken güç elektroniği komponentlerindeki ve dijital teknolojilerdeki gelişmelere bağlı olarak motor sürme ve kontrol devrelerinin stabilleşmesi gibi birçok gelişme sayılabilir. Karbon izi, kirlilik vs işin görünen sebebi.

 • Hidayet SALDIK
  Hidayet SALDIK2 aylar önce

  içten yanmalı araçlara elektrik motoru takma işi gelişimi

 • Salih Musaoğlu
  Salih Musaoğlu3 aylar önce

  Süper bir program oldu. Farklı zamanlarda 2 kez tamamını izledim. Hatta zaman zaman anlamadığım, kaçırdığım kısımları kendi içinde biraz geri giderek tekrar tekrar izledim, not aldım. Hala tam olarak hazmedemediğim kısımlar var. sizi kutluyorum. Süper bir konuk ve süper bir video çekim olmuş. Yayının sonunda değindiğiniz / söz verdiğiniz gibi, Yalçın ARSAN beyi ileride tekrar davet edin lütfen. Böylece gelişmeleri de yakından takip edebilelim. 100 üzerinden tam not veriyorum. Teşekkürlerimle, Saygılarımla,

 • Bünyamin Aktas
  Bünyamin Aktas3 aylar önce

  Güzel yayın oldu, tekrarını bekleriz.

 • Bünyamin Aktas
  Bünyamin Aktas3 aylar önce

  46:00 Ek olarak pakaketleme konusu da bir engel olabilir. Elektrikli araç için sıfırdan platform geliştiren marka az, sadece hibrit için buna girmek yerine yapmışken tam elektrikli olsun daha basit bir sistem olsun, normal arabayı da şanzımanın oraya elektrik motoru koyarak hibrite çeviririz yeni platformu ona uygun yaparız gibi bir anlayış var sanki. Sektörde her şeye mühendisler karar vermiyor, mali kısıtlar da var, onu da söylemek lazım.

 • Bünyamin Aktas
  Bünyamin Aktas3 aylar önce

  Şunu söylemek istiyorum, elektrik motorunda iki güç var. Birisi nominal yani motorun sürekli olarak vereceği güç ve buna bakılmalı. Bir de elektrik motorunun anlık olarak verebileceği maksimum güç var. Bunu 5-30 saniye falan verir motor (0-100 km/h yapmak için düşünebilirsiniz ama bunu peş peşe 15 keş yapamaz motor yaparsa ömrü azalır). Bu iki değer arasında kabaca iki kat fark var. Sizce pazarlama departmanı hangi gücü veriyor :)

 • Bünyamin Aktas
  Bünyamin Aktas3 aylar önce

  Menzil uzatıcılı hibrit sisteme, seri hibrit diyoruz. (Ampülleri birbirine seri bağlamak gibi). Şuanki şartlarda en mantıklı çözüm o, benzinli motoru en optimum devrinde sürekli çalıştırıyorsunuz. Böylece en az yakıttan en fazla hareket enerjisini oradan da elektrik enerjisi almış oluyorsunuz gerektiğinde. Hatta son yerli otomobil Tübitak tarafından tasarlanırken bizim bir hocamız orada danışmandı. Aracın seri hibrit olması düşünülüyordu, Afrika vs gibi şarj alt yapısının yeterli olmadığı pazarlarda satış için. Bizim ülkede de mantıklı olabilir. Sonra proje özel tarafa geçirilirken hoca biz ile bağ koptu demişti. Sonra TOGG kuruldu, tamamen elektrikliye geçildi. Bilmiyorum belki TOGG un tutunabilmesi için premium da satış başarısı yakalaması gerekiyor ve ondan öyle bir karar alındı. Çünkü baştan bir yatırım yapılıyor onun da kendini çıkarması gerekiyor. Uzun iş, inşallah kendi markamız başarılı olur.

 • Bünyamin Aktas
  Bünyamin Aktas3 aylar önce

  Mühendislik bakış açısıyla bir ürünü incelediğinizde farklı dallardan konuya bakmanız gerekiyor. Termodinamik bakış açısıyla incelediğimizde. Belli bir enerjiyi arabaya koyuyoruz. Benzin ya da elektrik enerjisini, içten yanmalı motorda enerjinin %20' sini hareket (kinetik) enerjiye çevirirken, elektrikli otomobillerde piyasadaki motorlarda %80-85' i hareket enerjisine çeviriyoruz. Sürtünmeyi pek dikkate almadan direkt oluşan termal enerjiye baktığımızda biri %5 ise diğeri %70 işte içten yanmalıdaki bu enerjiyi aracı ısıtmak için vs kullanabiliyoruz. Kısaca araca enerji yüklüyoruz, bu enerjiyi neye dönüştüreceğiz? Hareket, ısınma, ışık? Elektrikli araçtaki her enerji tüketen sistem bataryadan güç çekiyor bundan dolayı menzil hesabı karışık. Otomobil, motosiklet uçak vs... sistemlerin sistemini ele aldığınızda iş kompleks oluyor. Bir sürü değişken genel sisteminizi etkiliyor. Termodinamik kısmı geçince, konstrüksiyon - makine elemanları kısmına değinmek lazım. Elektrikli araçların bakım masrafı daha düşük ama yine de birçok sistem bulunmakta. En kompleks sistemi çıkartınca güç ve güç aktarma sistemi rahatlıyor, fren sistemi rejenerasyon sayesinde daha az bakıma ihtiyaç duysa da otomobilin yürüyeni diye tabir ettiğimiz kısım çok benzer. Bu kısımlar da arıza verebilir. [ Yalçın Bey makineci olarak (ben de mak müh adayıyım) elektrik motorunu basitçe anlattı ama onu bir de elektronik mühendislerine soralım :). Elektrik motorunun, motor sürücüsünün de meşakati, karmaşıklığı var. Mekanikten elektroniğe geçiş.] Sonuç olarak elektrikli araçların birçok alanda faydası var ama her mühendislik sistemi gibi dezavantajları da var. Hareket özgürlüğü istiyor insanlar taşıtlarda doğal olarak. Bunun yolu daha çok hızlı şarjdan geçiyor, menzil uzasa da sizin enerji besleme hızınız aynıysa daha fazla bekleyeceksiniz, kalabalık şehirlerde bu kadar bekleme mümkün değil. Son söz, içten yanmalı motorları seviyoruz. Temel sevgimiz sürüş heyecanı. Thrill of driving...

 • İsmail Gündoğdu
  İsmail Gündoğdu3 aylar önce

  Hybrid arabaların peryodik bakımları ne kadardır? Mesela Toyot Corolla Hybrid'in periyodik bakımı ne kadar? Batarya'nın ömrü ne kadar? Değişmek zorunda kalırsak fiyatı ne kadar?

 • Bünyamin Aktaş
  Bünyamin Aktaş3 aylar önce

  13:15 :D

 • hy yh
  hy yh3 aylar önce

  canli yayinlar ne zaman oluyor

 • devrim tuncer
  devrim tuncer4 aylar önce

  Bir yanlisliga da parmak basalim. Yenilenebilir enerji kaynaklari cevreci enerji kaynaklari degildir. Aksine cevreye uzun vadede nukleer santralden bile fazla zarar verirler. Tabiat bir gun insanlar ondan elektrik uretsin diye ruzgari ya da akarsuyu hayata sokmadi. Onlarin bir amaci vardir. Ic anadolu havzasinda kuzeyden guneye ruzgarlari engellerseniz yaratacaginiz felaket cok daha buyuk olur. Dunya enerji ihtiyacinin yarisinin bu kaynaklardan karsilanmasi halinde 100 yila kalmaz dunyada insan yasami tukenir. Insanlar enerji uretmez. Bir kaynakta kullanilan enerjiden calarak kendi kullandigi enerji turune cevrim yapar. Ruzgarin bir yerden bir yere esmesinin bir sebebi vardir. Siz ruzgar turbinleriyle bu ruzgarin enerjisinden caldiginizda ruzgar ulasmasi gereken yere ulasamaz ve nihai noktadaki cevre dengesi degisir. Jeotermal kullanimi 1 milyar kisiye hizmet etse birnyuzyil icerisinde sunyanin donus hizi bozulur ve daha da kotusu manyetik manto zayiflar. Sorun elektrikli araba degildir. Sorun elektrigin uretilmesi ve dagitimidir.

 • devrim tuncer
  devrim tuncer4 aylar önce

  Dinledikce yaziyorum. Kusuruma bakmayin. Beyefendi tamamen uydurmus. Ion pili sogutan birsey degildir. Iyon bir elementin motr olmayan halidir. Ornegin sogra tuzu sodyum klorurdur. Sodyumun fazla elektronu klora gider ve ikisi karada notr haldedir. Ancak suda erittiginizde sodyum arti1 klir eksi 1 yukludur. Bunlara iyon denir. Biseyi de sogutmazlar. Piller metallerle ametal veya metalik ozelligi zayif elementlerin elektron alisverisine dayanir. Lityumu ozel yapan hafifligidir. Enerjisinin coklugu degil. Daha dar alana daha cok lityum sigdirabilirsiniz. Tum esprisi budur. Pillerin birkac tanesi haric geneli sulu cozeltidir. Bu akudeki gibi gorunur sulu cozelti de olabilir alkalin pildeki gibi birseye emdirilmis cozelti de olabilir. Lityumun elektron alisverisini sulu cozeltide kontrol edemezsiniz. Kontrol saglamak icin polimer haricindeki lityum piller sulu degil organik cozucu icerisinde hazirlanirlar. Yani alkalin veya nikel gibi suda degil tiner benzin gibi bir sentetik ve fazlaca yanici bir madde icindedirler. Bu nedenle fazlasiyla yanicidirlar ve kolay kolay sondurulemezler. Sarj aninda guvenilir olmasini saglayabilirsiniz ama kaza anindaki olasiliklarda mutlak ve tamamen guvenilir diyemezsiniz. Birkac bin tane tiner konservesi tasiyorsunuz. Birseyin iyiligini anlatmak icin bu kadar yuzeysel bilgi vermeyin. Bilmedigi yerde de bilmiyorum derse kimse ayiplamaz. Kullanilmis pilleri bir yerde saklamak da iyi fikir degildir cunku lityum piller hem hava sartlarina cok dayaniksizdir hem de lityum pillerin omru sarj dongusu kadar zamana da baglidir. Kullanilmaya baslanmis bir lityum pil birkac yil icerisinde kapasitesinin cogunu oldugu yerde kaybeder. Ayrica ekleyeyim su ana kadar lityum pilin geri donusumu basarilamadi

 • devrim tuncer
  devrim tuncer4 aylar önce

  Hocam pillerle ilgili birkac ekleme yapayim. Birincisi elon mask arabasini yaparken dunyayi degistirmese de pil pazarini degistiren bir devrim oldu. Ncr lityum piller cikti. Lityum pil uzun zamandir bilinmesine ragmen ancak 1991de ticari olarak ortaya cikti. Bunlar icr imr inr kimyali pillerdir. Bunlar son derece guvenilmez, hizli sarja uygun olmayan, ve verebildigi akim kapasitesi dusuk olan pillerdi. Akim kapasitesi artinca da kapasite asiri dusuyordu. Bu nedenle 1990larin basinda farkli kimyali lityum piller ve nikel kadmiyum piller denendi. Nikel piller guvenilir ve omurluydu ama agirdi. Kullanilan lutyum pillerse omursuzdu ve sarj sorunu hala cozulememisti. Lityum pilleri pespese baglayip sarj edemezsiniz. Her bir pili olcen bir devre karti gereklidir. 1990larda bu kart cok buyuk ve agirdi. General elektrik sagolsun nikel metal hidrit pillerin tursusunu kurup piyasaya vermedigi icin o grup denemeye katilamadi. Bu donemde gm birseyi gordu. Elektrikli aracin pili kisa omurlu ve guvenilmezdi. Ayrica masrafi cok buyuktu. 2000lerde piyasaya cikan ncr piller guvenilir omurlu yuksek kapasiteli ve yuksek akim cikisliydi. Ustelik o tarihlerde artik lityum pili kontrol eden devre kartlari da kuculmustu. Ancak hala o kartlara ihtiyac vardi. Bildigim kadariyla bir teslada 8-10 bin adet pil var. Devre karti ne kadar kuculurse kuculsun 8bin pilin verisini tasiyacak kablonun agirligi pilin agirliginin 2 katindan fazladir. Kisacasi hala piller icten yanmali motoru gececek pratiklik ve maliyete ulasamadi. Aluminyum pilleri bor pilleri gibi yeni teknolojilere ihtiyac var. Bunlar yolda ancak elektrigin gelecegi kablosuz elektrik iletimi veya hidrojen pillerine dayalidir. Pil konusunda kitap yazdim ve internette acik olarak yayinli.

 • Hamit mmk
  Hamit mmk4 aylar önce

  powerbank kamyonlar ve tırlar.. bu sektöre girilir :))

 • haci tunc
  haci tunc4 aylar önce

  👏🇹🇷🇬🇧🇹🇷🇹🇷👏

 • Levent Dv.
  Levent Dv.4 aylar önce

  hidrojen oksijenin ayrılması, yakılmasının tersidir. yakınca çıkacak enerji tüketilerek ayrılabilir. motorda suyla hidroliz yaptım ayrılınca çıkan enerjiyi kullandım zart zurt diyen ustalar boş iş kovalıyor. bir kere ayırınca enerji çıkmaz, enerji tüketerek ayrılır

 • EceQ
  EceQ4 aylar önce

  Seyahat planlaması insanların rahatını kaçıracak dolayısıyla geri gidiş. Otomobil firmalarının dayatması olmazsa bu iş zor. Şahsen elektrikliye geçmem.

 • fatih karaca
  fatih karaca4 aylar önce

  Yalçın Bey, "Sürücülerin seyahat alışkanlığını değiştirmesi gerekecek. Seyahati planlayacak" diyor da bu millet mesafe, kw, kw/saat, süre, gibi hesapların içinden nasıl çıkacak? :)

 • Talha Akdeniz
  Talha Akdeniz4 aylar önce

  Boomerlar fosile devam👍🏼, konuk abimizde yine iyi sabır varmış.

 • Dizel Candır
  Dizel Candır4 aylar önce

  Elektrikli otomobilleri hiç ama hiç sevmiyorum. Umarım piyasayı ele geçiremezler.

 • Hasan Nişancı
  Hasan Nişancı4 aylar önce

  Elektrikli otomobillerin kontrolü kimde olacak? Yani demek istediğim; bu otomobiller tamamen elektronik ve bilgisayarlı oldukları için OTA (“Over the air”) vb. ile programlanabildikleri için araçların dışarıdan müdahaleye açık olmaları devletlerin, şirketlerin ve kötü niyetli kişilerin kontrollerine geçme sorunu var. Çınar Noyan'ın da dediği gibi elektrikli otomobillerde özgürlük sorunu var gibi... Şarj sürelerinden bahsetmeye gerek bile yok. İçten yanmalı otomobillerde ortalama 10 dk. tam dolum yapabilirken elektrikli otomobiller de "hızlı şarj" ile en iyi ihtimalle araç başına 30 dk. Yine Çınar Noyan'ın belirtiği gibi şarj süreleri yüzünden kuyruklar oluşur ve bu kuyruklarda da kan akma ihtimali çok yüksek :)

 • Muhammed Eray Duzcan
  Muhammed Eray Duzcan4 aylar önce

  Acaba üretilecek son içten yanmalı motora sahip araç ne olacak ? Heyecanlı

 • özgen özeren
  özgen özeren4 aylar önce

  Grafen piller??

 • uruk hai
  uruk hai4 aylar önce

  yalçın beyi görmek çok mutlu etti beni. çok teşekkürler, çok kıymetli bir insandır :)

 • zekeriya sarı
  zekeriya sarı4 aylar önce

  Nefisss sohbet , elektirik hayatin gerçeği ve vazgecilmezi😎

 • Ersin Durmuş
  Ersin Durmuş4 aylar önce

  tesla nın batarya limiti açma muhabbeti var, alt modellere bataryanın yüzde 10 15 ini kitlemişler üst modellere kitlememişler gibi bi durum vardı eski sattıkları versiyonlarda, onu açtılar. tamamen aynı motora sahip yazılım farkı olan araçlardaki muhabbetler gibi ki vw de bolca örneği var yan parçaların da aynı olduğu örnekler.

 • Erkan Özer
  Erkan Özer4 aylar önce

  Özellikle son 20 dk Yalçın Beyin sözlerini, söyleyeceklerinizi o kadar çok kestiniz ki.. :(( Tam önemli bir cümleye başlayacak, hop konuşma, hop gülüşme... Yalçın Bey en son dayanamadı "insan anlamadığı şeyi sevmez" demek zorunda kaldı..

 • Ersin Durmuş
  Ersin Durmuş4 aylar önce

  Buraya yapılan yorumlar pek okunmuyor ama, bataryalarla ilgili şöyle bi proje de var. Sizdeki hastane vs. örneği gibi bir örnek. Batarya yüzde 70 60 tan çok da aşağıya düşmüyor, fazla düşen hücreler de içinden ayıklanabiliyor ve geri dönüşüme gönderiliyor. Farklı dediğim nokta şu, trafolara destek bataryalar kullanılması planlanmakta. Elektrik tüketim artışına elektrik hatları yetişemiyor, sürekli ek hatlar yapılsa da sıfırdan yapılamadığı için yamalı bir sistem oluşmakta, günün pik saatlerinde de bu sistemler sürekli zorlanmakta. Son trafolara konulacak back up bataryalarla pik saatlerinde elektrik bataryadan desteklenirken, gece saatlerinde batarya doldurularak hatların kapasitesinin yüzde 30-40 lara arttırılması mümkün oluyor. Hem de santraller sürekli talebe göre aç kapa ya da güç ayarlama zorunda, bu esnalarda da bol bol verimlilik kayıpları oluşuyor, santrallerin de daha stabil ayarlarda çalışmasına olanak sağlayacak bu sistemler özellikle ani talep artışlarında. Keza şarj istasyonlarında da aynı anda 10 20 araç şarja taktığında, tanesi 100kw çektiğinde oraya baya bi ufak santral ayırmak gerekiyor, oraya gelecek elektrik hatlarının da ciddi kapasitede hatlar olması gerekiyor. Bu istasyonlarda da bataryalar kullanılabilir pik anlarını kurtarma ve elektrik hatlarına çok müdahale olmadan şarj kapasitelerini arttırabilirler. Keza evlerde kullanılabilir powerwall uygulamaları da var ama parça pinçik sistemler oluyor her evde batarya olması, bence o pek mantıklı değil.

 • Ali Topcu
  Ali Topcu4 aylar önce

  Arabalar otobanda giderken kablosuz yoldan şarj olsa süper olur bee

 • Özer Gözkaya
  Özer Gözkaya4 aylar önce

  Sanayideki beyinciler ve elektrikçiler iyi para kazanacaklar

 • Murat Cemal
  Murat Cemal4 aylar önce

  Müthiş akıcı ve aydınlatıcı bir program olmuş emeğinize sağlık.elektrikli otomobile bakış açım olumlu yönde çok değişti.👍

 • Akın Toprak
  Akın Toprak4 aylar önce

  Benim için en değerli şey zaman. Daha dün arkadaşlarımla boş tarlada top koşturduğumu hatırlıyorum, bu gün 46 yaşına gelmişim... Ve maalesef zamanı geri alamıyoruz. İstanbul'dan yola çıktık İzmir'e gidiyoruz Manisa dolaylarında şarj istasyonuna girdik ne görelim inanılmaz bir kalabalık. bizim önümüzde şarj bekleyen 3 otomobil var ve her biri en az 45 dakika bekliyor. 3 saatten biraz fazla süre sonra istasyondan çıktık. Bana bu 3 saati hangi teknoloji geri verecek ? Elektrikli araçların kullanılabilir düzeye ulaşmasına daha vakit var. O zaman gelince tekrar düşünürüz.

 • Bülent Hide

  Bülent Hide

  4 aylar önce

  @Akın Toprak Tam üniversite giriş sorusu vallaha Mervan kızılla olan diyalog🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 • Nobody knows

  Nobody knows

  4 aylar önce

  Bu konuda haklısınız. Zaten orta sınıf almaya başladığı zaman sizin dediğiniz durum ortaya çıkar.

 • Akın Toprak

  Akın Toprak

  4 aylar önce

  @Kaan Ayan Saat itibari ile ben de sokağa çıkamıyorum :) Corona sizi korusun :)

 • Kaan Ayan

  Kaan Ayan

  4 aylar önce

  @Akın Toprak su anda kullanilabilir durumda, tam simdi sizin dediginize hic denk gelmezsiniz. 😁

 • Erkan Özer

  Erkan Özer

  4 aylar önce

  @Akın Toprak tamam ısrar ediyorsunuz madem...

 • Rıza Kayan
  Rıza Kayan4 aylar önce

  Herkes elektrikliye zam gelir demiş. Arkadaşlar azıcık dünyadan haberiniz olsun. Dünyadaki tüm hükumetler elektrikliye değil vergi, üstüne para veriyor. Neden halkinin parasıni vergi adı altında gasp edenler hep iktidarda kalsın. Ülke yönetme kapasitesi olan bir parti iktidara gelir, herkes elektrikli alir, yakıt masrafları iner, tüm ürünlerin fiyatı ucuzlar halk kazanır. Bu kadar basit. Bu aqp örgütü 20 yildir beceremedi beceremeyecek. Dünyanın elektrikliden mtv alan tek hükumeti kim biliyor musunuz?

 • Rıza Kayan

  Rıza Kayan

  4 aylar önce

  @Bülent Hide ne diyorsun oglum. Sen benim kim olduğumu nereden biliyorsun. Boş bos konuşsana kadar göster ötv mtv alan hükümet. Gösteremeyen acizdir. Ok?

 • Bülent Hide

  Bülent Hide

  4 aylar önce

  Sende ne bilgi var ne fikir. Sadece nefret.

 • serkan kaynak
  serkan kaynak4 aylar önce

  Elektirikli araba varken hybrid aşırı gereksiz. İnsanların yüzde 80 90 nı günde 200 km yol yapmaz. Sadece tatillerde o da yılda 3 4 kez uzun yol yapıyoruz. 300 km menzili olan bir elektirikli bizim işimizi çok rahat görür

 • hasanbahtiyar dorak
  hasanbahtiyar dorak4 aylar önce

  Uzun zamandır her programı izleyen biri olarak ; çok az teknik veri çok az firmaların vizyonu çok az model kıyaslamalar bu işin fiyatı ne olur(bence fiyatı ev=bsuv olur) hiçbiri yok malesef tekrar yayın gerek :)

 • ÇAĞATAY ÇEVİK
  ÇAĞATAY ÇEVİK4 aylar önce

  elektirik li otomobil yaygınlaşınca kesin elektiriğin fiyatı artar.Tıpkı lpg li araçlar çoğalınca mutfak tüpüne yapılan aşırı zam gibi.

 • Rıza Kayan

  Rıza Kayan

  4 aylar önce

  Dünyadaki tüm ülkeler değil zam, üstüne para veriyor. Bu hükümet inerse bu sorun kalmaz. Bir devlet neden halkının iyiliği için kanunlar çıkarmasın sürekli? Neden ülkeyi yönetemeyenler hep yönetsin ülkeyi?

 • Ahmer Karlidag
  Ahmer Karlidag4 aylar önce

  Hollandada zannediyorsam 9 km kadar bir yolda elektrikli arabaların yola döşenen temassız sarjla sarj edilebileceği bir teknoliji deneniyor.

 • burak pul
  burak pul4 aylar önce

  Yaw devlet basar otv yi kdv yi yapar elektrikli otomobili olanlara elektrik zammini hiçbir ekonomik avantaji kalmaz elektrikli otomobilin. Devlet aractan aldigi otv den kdv den mtv den akaryakittan sldigi vergiden vazgecer mi Allah askina. Millete aldiracaksiniz 50.000 euro ya elektrikli otomobil devlet oyacak vetgiyi ne oldu maliyet avantaji milleti gaza getirmeyelim lutfen

 • Rıza Kayan

  Rıza Kayan

  4 aylar önce

  Neden dünyada elektrikliden tek mtv ötv alan hükümet bu. Diğer ülke yonetenler aptal mi? Aqp hükumeti yandas insaat şirketlerinin milyarlarca dolar vergi borcunu sildi senden benden alıyor bunun bedelini. Hoşuna mi gidiyor enayi yerine konmamiz?

 • Cihan Özcan
  Cihan Özcan4 aylar önce

  Cok şükür bir haftadan beri yazıyordum ki cevap geldi cok şükür transport şöföründen selamlar Sakarya adapazarı şu an tekrarını izliyorum Sırbistan dan niş ten istirateyim oradan selamlar, bende, içten yanmalı hibrit ve elektrikli arabaların ikinci eli ve hibler ne olacak diye yazmıştım sanırım cevabımı, aldım teşekkürler kolay gelsin

 • İsmail Uysal
  İsmail Uysal4 aylar önce

  Abi neden hep sabit batarya üzerine çalışılıyor. Değiştirilebilir batarya yapılsa benzin alır gibi 5-10 dk de batarya değiştirip devam etsek, insanlar petrol istasyonu seçer gibi batarya istasyonlarını seçse 😳 Böylece firmaların ürün özelleştirmeleri ve AR-GE ye verdikleri zaman daha verimli olur aynı zamanda daha çok elektrikli tercih edilir diye düşünüyorum 🤔

 • Kaan Ayan

  Kaan Ayan

  4 aylar önce

  Senden onceki pilde hasar yaratti, sen girdin istasyona taktilar pili, yola ciktin on km sonra pil kaynakli bi kaza meydana geldi, kim sorumlu olucak? Ayrica forklift gibi yavas hareket eden bi urun degil arabalar, o yuzden milimlerle sabitlenmis olmasi gerekir o pilin. Istasyon gorevlisi sabitler derseniz, dusunun simdiki istasyon gorevlilerini daha yakiti duzgun koyamiyorlar her seferinde depo kapaginin orasi mazot oluyor. Sahsen ben sabit olsun, ben girer 1 saat beklerim sarj olmasini taraftariyim. Zaten yilda 10 kere olmaz uzun yolculugum..

 • Ersin Durmuş

  Ersin Durmuş

  4 aylar önce

  @İsmail Uysal havuzun büyük olması lazım ki istasyonlar çoğalsın, şu anki havuz bile yeterli değil bunun için. daha şarj portu vs standartlaşamadı, komple şasi standartlaşması lazım tabandaki pillerin değişimi için. fluence ile bi denedi reno, bataryayı kiraya verdi ordan hata etti ama değişebilir batarya olunca şimdikler gibi şasiye entegre edemediler, arka aks önüne bagajın ucuna koydular 300 kilo bataryayı, ağırlık dengesi bozuldu aracın ve bagaj hacmi 270 300 lt civarına düştü ki araba standarttan 15cm mi ne uzundu. dedikleriniz mantıklı da biz dar çerçeveden bakıyoruz bu mantığa, daha detaylı bakınca sıkıntılar artar. komple elektrik üstüne range extender benzinli motorlarda da buna benzer sıkıntılar çıktığından yaygın değiller. hepsi denenecek bazıları iptal olacak ileride tekrar denenecek şeyler de, önce bi istasyon ağı ve teknoloji gelişimi yapılması gerekiyor.

 • İsmail Uysal

  İsmail Uysal

  4 aylar önce

  @Ersin Durmuş bunlar çözümlenmeyecek şeyler değil. 1. Bataryayı ilk başta ben alayım sıkıntı değil sonrası bataryalar için belirli bir ömür belirlenir o standartlarda her 200 km’de bir batarya değiştirmek bana çok koymaz 2. Evde dolum yapmak ile istasyonda dolum yapmak çokta değişim göstermeyecektir diye düşünüyorum sadece maliyet farkı olur 3. Az önce de dediğim gibi her 200 km’de bir petrolden benzin alır gibi 5-10 dk batarya değişimi yapmak zoruma gitmez hem max menzil diye arabaya extradan yüklenecek batarya yükünden de kurtulmuş oluruz. 4. Bataryalarda belirli bir standart olması ( bilgisayarda veri aktarmak için USB bellek kullanmak gibi( dünyanın neresine gidersek gidelim aynı)) çokta kötü bişey değil aksine bence mantıklı çünkü dünyanın her neresine gidersek gidelim aklımızı nasıl dolum yapacağım düşüncesinden uzak tutmuş olacağız Yani sabit batarya her bakımdan elektrikli otomobiller için büyüyen bi kabus olacak SAYGILAR 🙏🏽😊

 • Ersin Durmuş

  Ersin Durmuş

  4 aylar önce

  evde vs şarj durumları sıkıntıya giriyor, bataryan eskidikçe istasyondan yenisiyle değiştiriyorsun vs. bir de her araçta aynı tip batarya kullanılması gerekiyor.

 • CengizK
  CengizK4 aylar önce

  Otomobil hususunda en elit kanal ! Herkese sevgiler selâmlar...

 • Kaan Ayan
  Kaan Ayan4 aylar önce

  Sadece 1,6 motorlarin vergisine yetisemiyor elektrikli araclar. 2 litre ve uzerine gectigimizde otvnin %150 nin uzerinde olmasi nedeniyle daha uygun fiyatlarda oluyorlar. yilda kac gununde 200 km i geciyorsunuz, asil mesele bu. Mesela ben izmirde yasiyorum manisaya gidip geliyorum, yaklasik 150 km, cok rahat bi sekilde yeterde artar. Gece de elektrik tarifesinin dusuk oldugu donemde sarj ettiginizde daha da uyguna gelicektir. Yilda dort kere uzun yol yapiyorum, o zamanda da bi yarim saat sarj icin durabilirim. Zaten cocuk o kadar uzun sure oturamiyor arabada..

 • Anıl Güler
  Anıl Güler4 aylar önce

  İkinci program mutlaka olsun.

 • Onur D
  Onur D4 aylar önce

  Basit bir gezi için 10 kere mola verip her molada da en az yarım saat mola vereceğim ya da arabam olmasına rağmen araç kiralamak ya da uçağa binmek!! Elektrikli araçlar gelmesin rahatımızı huzurumuzu bozmasın

 • M Y
  M Y4 aylar önce

  Pure science and culture,

 • Halim Topaloğlu
  Halim Topaloğlu4 aylar önce

  Hopa

Sonraki